W numerze:
Kwiaty dla Maryi – Stanisława Gamrat
Dobrze jest przyozdabiać kwiatami obrazy i figury Matki Najświętszej. To stary i piękny zwyczaj. Jednak o wiele lepiej jest zdobić oblicze Maryi duchowymi kwiatami naszych modlitw.
Przybytek chwalebny - Renata Gontarz
„Jak miłe przybytki nam dał wszechmocny i dobry nasz Bóg, że sam w nich zamieszkał, wszak chciał wieczności zostawić nam próg…” Śpiewając słowa tej powszechnie znanej pieśni, mamy na myśli świątynię, dom Boży, dzięki któremu już tu na ziemi możemy się poczuć jak w przedsionku nieba.
Mont Saint Michel - Marek Woś
To miejsce jest położone niezwykle malowniczo w zatoce w pobliżu kanału La Manche. Aż trudno uwierzyć, że przed ponad trzynastoma wiekami skałę otaczało nie morze, a gęsty las. Podnoszący się poziom wód zalał knieje, zamieniając 92-metrową granitową skałę w wyspę.
Różaniec - broń czasów ostatecznych rozmawiamy z księdzem Dominikiem Chmielewskim
Spotykamy się na comiesięcznych szkoleniach wspólnoty Wojownicy Maryi w cyklu spotkań „Only4men” – tylko dla mężczyzn.
Konieczność poznania Maryi. Wokół listu o różańcu cz. 9 - Marek Woś
Jan Paweł II w Liście o różańcu kilkakrotnie podkreśla, że różaniec jest modlitwą maryjną, ale o „sercu chrystologicznym” (RVM 8). Dodaje, że „charakter maryjny nie tylko nie przeciwstawia się chrystologicznemu, ale przeciwnie, podkreśla go i uwypukla” (RVM 33). Spojrzenie z perspektywy Maryi, tej, która jest matką i wychowawczynią Jezusa, najbliższą Jego rodziną, niewątpliwie wzbogaca nas w tym, jak spostrzegamy Jezusa w rozważaniach różańcowych.
Miłość do różańca – ks. Józef Orchowski
„Różaniec to moja ulubiona modlitwa! Taka wspaniała modlitwa! Wspaniała w jej prostocie i jej głębi. W tej modlitwie powtarzamy po wielokroć słowa, które Dziewica Maryja usłyszała od Archanioła i od swej kuzynki, Elżbiety. Kościół w swojej całości włącza się w te słowa. Na tle słów «Zdrowaś, Maryjo» dusza uzmysławia sobie zasadnicze wydarzenia z życia Jezusa Chrystusa… Modlitwa tak prosta i tak bogata. Z głębi mojego serca zachęcam wszystkich do jej odmawiania”. Św. Jan Paweł II (1920–2005)
W jasnogórskim wieczerniku - Magdalena Buczek
Widok tysięcy uśmiechniętych dzieci – od tych najmłodszych, trzymanych na rękach, przez przedszkolaków aż po uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej – zgromadzonych u Tronu naszej Matki i Królowej na Jasnej Górze, na zawsze pozostaje w sercu i pamięci. To ogromna nadzieja dla Kościoła i Ojczyzny.
Miłość pod niebem - Patrycja Pierzynka
„Na początku było Słowo” (J 1,1). Doskonale znamy ten werset Ewangelii. Być może mamy w pamięci także frazę zaczerpniętą z mitologii: „Na początku był Chaos”. Zastanówmy się, czy relacje, które budujemy, zwłaszcza w pierwszych fazach znajomości z kimś, kogo chcielibyśmy widzieć przy swoim boku jako życiowego partnera, bliższe są Słowu. czy raczej Chaosowi…
Mały, cudowny obraz - Stanisława Gamrat
20 na 30 centymetrów. Taki, by można go było nosić na sznurku na szyi. Niepozorny, jak „niepozorne” było życie Maryi. Czy nie było w Poznaniu większego, wspanialszego obrazu? To jednak właśnie temu wizerunkowi Maryi nadano nazwę – „W Cudy Wielmożny”, a potem dodano – „Pani Poznania”.
Rut - kobiety w Biblii cz. 4 - Andrzej Jędrzejczak
Księga Rut pełna jest symboli i interesujących przykładów życia zgodnego z wolą Bożą. Jest jednak jeden poważny problem związany z treścią tego starotestamentowego dzieła - główna bohaterka nie była Izraelitką! O kontrowersji tej postaci i orędziu księgi nazwanej jej imieniem warto wiedzieć, by w sposób wyważony mówić o tych, którzy są poza wspólnotą Kościoła.
Dyptyk Wniebowziętej - Izabela Marciniak
„Święta Mario proś za nas Syneczka Twego w każdy czas Święta Królewno Niebieska Panno Mario Starowiejska”. Fragment pieśni śpiewanej przez pielgrzymujących w XIX w. do Starej Wsi Słowaków
Świadectwa mocy różańca i nowenny pompejańskiej
Pieszo do Lourdes - Krzysztof Jędrzejewski
W tym roku mija 160. rocznica objawień w Lourdes. Mnie dane było pójść tam pieszo w 2001, 2007 i w zeszłym roku przy okazji mojej pielgrzymki do Fatimy.
Różańcowy Dar Serca
Bożenę Sagan znamy od kilku lat. Prawie od początku działania strony społecznościowej www.zywyrozaniec.pl włączała się aktywnie w dyskusje, modlitwy, pisała motywujące do różańca teksty, które trafiały do serc czytających. Szybko zyskała sympatię użytkowników strony. Bożena włączyła się także aktywnie w Apostolat Nowenny Pompejańskiej i wraz ze śp. Dorotą Karnicką tworzyły zgrany różańcowy duet oddany służbie Matce Bożej Pompejańskiej. Bożena od jakiegoś czasu prowadzi także różaniec w naszym Radiu Różaniec.
Waldek - dr Robert Bryl
Drodzy Czytelnicy, mając na względzie wszystkie uwagi zamieszczone w poprzednim numerze (patrz numer 32), przedstawiam kolejną odsłonę „transferu” do wspólnoty protestanckiej.
Al Capone też modlił się różańcem - Marek Woś
Tak, był przestępcą, odpowiedzialnym za przemyt alkoholu i prostytucję. Tak, jego gang zabijał ludzi. Tak, nie był święty. Jednak Alphonse Capone był kiedyś małym, beztroskim chłopcem. Został pozbawiony szans edukacyjnych przez nadgorliwą nauczycielkę i tak trafił na ulice Brooklynu. Matka jednak modliła się za syna. Była ubogą włoską emigrantką z miasteczka Angri, położonego w pobliżu Pompejów. W jej dłoni często gościł różaniec, modliła się szczególnie podczas przygotowywania posiłków. Ojciec, Gabriele, zarabiał jako fryzjer, aby wyżywić dziewięcioro dzieci. Wyjechali do Stanów Zjednoczonych za chlebem…
św. Jan Berchmans - Patrycja Pierzynka
Jakiego patrona polecilibyśmy naszym młodym przyjaciołom, którzy są na etapie studiów i jeszcze zastanawiają się nad swoim powołaniem? Papież Leon XIII wskazał trzech: Stanisława Kostkę, Alojzego Gonzagę oraz Jana Berchmansa.
Wizerunki miłosierdzia - Marek Woś
Matka Miłosierdzia – tak często tytułował Maryję bł. Bartolo Longo, który sprowadził do Pompejów wizerunek Maryi z Dzieciątkiem, zwany współcześnie obrazem Matki Bożej Pompejańskiej. Jezus Miłosierny Przenieśmy się do celi zakonnej siostry Faustyny w Płocku 22 lutego 1931 roku. Siostrze objawia się Jezus w białej szacie, z prawą ręką wzniesioną do błogosławieństwa, a lewą dotykającą okolic serca. Z uchylonych szat rozbłyskują dwa wielkie promienie: czerwony i biały. Wtedy Jezus daje siostrze misję do wykonania: „Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: «Jezu, ufam Tobie». Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie” (Dz. 47)