sobota, 26 grudnia 2015

Modlitwa do św. Szczepana

Święty Szczepanie, 
Ty odważnie broniłeś prawdy, że Jezus Chrystus jest jedynym Mesjaszem i Zbawicielem, 
Ty pod gradem kamieni modliłeś się nawet za swoich prześladowców. Wstaw się, proszę, za mną przed Bogiem, abym każdym swoim słowem i czynem potwierdzał wiarę w Jezusa oraz potrafił miłować wszystkich, nawet moich nieprzyjaciół.

Przez Chrystusa naszego Pana i Zbawiciela.
Amen.



Szczepan pełen łaski i mocy działał cuda i znaki wielkie wśród ludu. Niektórzy zaś z synagogi, zwanej /synagogą/ Libertynów i Cyrenejczyków, i Aleksandryjczyków, i tych, którzy pochodzili z Cylicji i z Azji, wystąpili do rozprawy ze Szczepanem. Nie mogli jednak sprostać mądrości i Duchowi, z którego /natchnienia/ przemawiał. Gdy usłyszeli to, co mówił zawrzały gniewem ich serca i zgrzytali zębami na niego. A on pełen Ducha Świętego patrzył w niebo i ujrzał chwałę Bożą i Jezusa, stojącego po prawicy Boga. I rzekł: Widzę niebo otwarte i Syna Człowieczego, stojącego po prawicy Boga. A oni podnieśli wielki krzyk, zatkali sobie uszy i rzucili się na niego wszyscy razem. Wyrzucili go poza miasto i kamienowali, a świadkowie złożyli swe szaty u stóp młodzieńca, zwanego Szawłem. Tak kamienowali Szczepana, który modlił się: Panie Jezu, przyjmij ducha mego! A gdy osunął się na kolana, zawołał głośno: Panie, nie poczytaj im tego grzechu. Po tych słowach skonał.

(Dz 6,8-10;7,54-60)

środa, 23 grudnia 2015

Odpusty za dusze w czyśćcu cierpiące

Odpust jest darowaniem kar doczesnych za grzechy. Każdy grzech pociąga za sobą karę doczesną w postaci cierpienia, bo nawet jeśli został nam odpuszczony w spowiedzi świętej, to trzeba odpokutować za niego na ziemi. Odpusty wymazują karę doczesną. Dzielimy je na zupełne (całkowite darowanie win) i cząstkowe (darowanie części kar). Możemy je zdobyć dla siebie lub ofiarować duszom w czyścu cierpiącym, co jest dla nich wielką pociechą i często skraca ich męki. Uzyskanie odpustu zupełnego całkowicie uwalnia kogoś z czyśćca. Można go uzyskać raz w ciągu doby.

Warunki uzyskania odpustu zupełnego:

1. Należy wykluczyć wszelkie przywiązanie do grzechu, nawet powszedniego. Jeśli brakuje pełnej tego rodzaju dyspozycji, albo nie zostaną spełnione wyliczone warunki, wtedy odpust będzie tylko cząstkowy.
2. Należy wykonać czynności obdarzone odpustem (spis niżej).
3. Być w stanie łaski uświęcającej.
4. Przyjąć Komunię świętą.
5. Odmówić modlitwę w intencjach Ojca świętego. Warunek dotyczący modlitwy w intencjach Ojca Świętego wypełnia się całkowicie przez odmówienie jeden raz "Ojcze nasz" i "Zdrowaś". Pozostawia się wiernym swobodę wyboru jakiejkolwiek modlitwy zgodnie z ich pobożnością.

Odpust zupełny można uzyskać za:

1. Odprawienie adoracji Najświętszego Sakramentu przez pół godziny.
2. Pobożne przyjęcie - choćby tylko przez radio - Błogosławieństwa Papieskiego udzielanego Miastu i Światu.
3. Nawiedzenie cmentarza w dniach od 1 do 8 listopada połączone z modlitwą - choćby tylko w myśli - za zmarłych (odpust ten może być ofiarowany tylko za dusze w czyśćcu cierpiące).
4. Pobożny udział w obrzędzie liturgicznym w Wielki Piątek i ucałowanie krzyża.
5. Udział w ćwiczeniach duchowych trwających przynajmniej przez trzy dni.
6. Publiczne odmówienie Aktu Wynagrodzenia w uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego.
7. Publiczne odmówienie Aktu poświęcenia rodzaju ludzkiego Chrystusowi Królowi w uroczystość Chrystusa Króla.
8. W uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła, każdy kto pobożnie używa przedmiotu religijnego (krzyża, różańca, szkaplerza, medalika) poświęconego przez Papieża lub Biskupa i w tym dniu odmówi Wyznanie Wiary.
9. Wysłuchanie w czasie misji kilku kazań i udział w uroczystym ich zakończeniu.
10. Przystąpienie po raz pierwszy do Komunii św. lub udział w takiej pobożnej ceremonii.
11. Odprawienie pierwszej Mszy św. lub pobożne uczestnictwo w niej.
12. Odmówienie różańca w kościele, w rodzinie, we wspólnocie zakonnej (należy odmówić przynajmniej jedną część, jednakże pięć dziesiątek w sposób ciągły, z modlitwą ustną należy połączyć pobożne rozważanie tajemnic, w publicznym odmawianiu tajemnice winne być zapowiadane zgodnie z zatwierdzoną miejscową praktyką, w odmawianiu prywatnym wystarczy, że wierny łączy z modlitwą ustną rozważanie tajemnic).
13. Odnowienie przez kapłana w 25-, 50-, 60-lecie święceń kapłańskich postanowienia wiernego wypełniania obowiązków swojego powołania, uczestniczenie w Mszy św. jubileuszowej.
14. Czytanie Pisma św. z szacunkiem należnym słowu Bożemu, przynajmniej przez pół godziny.
15. Nawiedzenie kościoła, w którym trwa Synod diecezjalny i odmówienie tam "Ojcze nasz" i "Wierzę".
16. Odmówienie w sposób uroczysty hymnu "Przed tak wielkim Sakramentem" w Wielki Czwartek.
17. Odmówienie tego samego hymnu w uroczystość Bożego Ciała.
18. Publiczne odmówienie hymnu "Ciebie Boże wielbimy" w ostatnim dniu roku.
19. Publiczne odmówienie hymnu "Przybądź Duchu" w Nowy Rok i w Zesłanie Ducha Świętego.
20. Pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej (przed stacjami prawnie erygowanymi, połączone z rozważaniem Męki i Śmierci Chrystusa i przechodzeniem od stacji do stacji; w publicznym odprawianiu wystarczy przechodzenie prowadzącego).
21. Pobożne nawiedzenie kościoła w święto tytułu i dnia 2 sierpnia (odpust Porcjunkuli) i odmówienie "Ojcze nasz" i "Wierzę".
22. Pobożne nawiedzenie kościoła lub ołtarza w dniu jego konsekracji i odmówienie "Ojcze nasz" i "Wierzę".
23. Pobożne nawiedzenie kościoła w Dniu Zadusznym i odmówienie "Ojcze nasz" i "Wierzę" (odpust ten może być ofiarowany tylko za dusze w czyśćcu cierpiące).
24. Pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy zakonnej w święta Założyciela i odmówienie "Ojcze nasz" i "Wierzę".
25. Udział w czynności świętej, której przewodniczy wizytator w czasie odbywania wizytacji pasterskiej.
26. Odnowienie przyrzeczeń chrztu św. w czasie nabożeństwa Wigilii Paschalnej lub w rocznicę swego chrztu.
27. Pobożne nawiedzenie jednej z czterech patriarchalnych bazylik rzymskich i odmówienie tam "Ojcze nasz" i "Wierzę" w: święto tytułu, jakiekolwiek święto nakazane, raz w roku w innym dniu wybranym przez wiernego.
28. Udział w świętych czynnościach sprawowanych w kościołach stacyjnych w Rzymie w określonych dniach roku zaznaczonych w Mszale Rzymskim.
29. W momencie śmierci, o ile wierny miał za życia zwyczaj odmawiania jakichkolwiek modlitw (w tym wypadku wymieniony warunek zastępuje trzy zwyczajne warunki uzyskania odpustu zupełnego), dla uzyskania tego odpustu chwalebną rzeczą jest posługiwać się krucyfiksem lub krzyżem.
30. Pobożne odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy.

Odpusty cząstkowe zyskujemy za każdy czyn pobożny, jeśli jesteśmy w stanie łaski uświęcającej. Na przykład jeśli w czasie spełniania swoich obowiązków i w trudach życia wzniesiemy myśli do Boga z pokorą i ufnością, dodając w myśli jakiś akt strzelisty, np. "Jezu Chryste, zmiłuj się nad nami", “Jezu, ufam Tobie!”, “O mój Jezu miłosierdzia”. Jeśli powodowani motywem wiary przyjdziemy z pomocą potrzebującym współbraciom, pomagając im osobiście lub dzieląc się z nimi swoimi dobrami. Gdy w intencji umartwiania się, odmówimy sobie czegoś godziwego, a przyjemnego dla siebie. Warunek ten ma zachęcić wiernych do praktykowania dobrowolnych umartwień.
Odpust cząstkowy jest związany z odmówieniem wielu znanych modlitw i można go uzyskać wielokrotnie w ciągu dnia. Niektóre z modlitw związanych z odpustem cząstkowym to: Anioł Pański (lub Regina Caeli w Okresie Wielkanocnym); Duszo Chrystusowa; Wierzę w Boga; Psalm 130 (Z głębokości); Psalm 51 (Zmiłuj się...); odmówienie Jutrzni lub Nieszporów za zmarłych; Panie, Boże wszechmogący (modlitwa z Liturgii Godzin, Jutrznia w Poniedziałek II tygodnia psałterza); modlitwa św. Bernarda (Pomnij, o Najświętsza Panno Maryjo); Wieczny odpoczynek; Witaj, Królowo, Matko Miłosierdzia; Pod Twoją obronę; Magnificat; odmówienie jednej z sześciu litanii zatwierdzonych dla całego Kościoła (do Najświętszego Imienia Jezus, do Najświętszego Serca Pana Jezusa, do Najdroższej Krwi Chrystusa Pana, Loretańskiej do NMP, do świętego Józefa lub do Wszystkich Świętych); pobożne uczynienie znaku Krzyża świętego. Odpust cząstkowy przysługuje też za odmówienie Różańca św., odprawienie Drogi Krzyżowej, nawiedzenie Najświętszego Sakramentu, odwiedzenie cmentarza lub kościoła z modlitwą za Ojca św. I zmarłych. Podobnie za praktyki pobożne: uczestnictwo w Najświętszej Ofierze Mszy św., przyjęcie Komuni św., akty żalu za grzechy, pobożne używanie wody święconej, przebaczenie winowajcom, rachunek sumienia, post, wysłuchanie kazania i błogosławieństwo kapłana.

Święty Augustyn uważał, że jeden dzień w czyścu odpowiada tysiącom dni cierpienia na ziemi. Wołał on: “Przyjdźcie z pomocą tym bezsilnym duszom, których udręki są nieporównywalnie większe od wszystkiego, co można wycierpieć w tym życiu”. Postarajmy się więc wykorzystać dar jakim są odpusty i ofiarować je za dusze, które same nie mogą sobie pomóc, ale my możemy. Ofiarując odpusty, Mszę świętą, nasze wyrzeczenia, cierpienia, dobre uczynki, post i jałmużnę. Wszystkie, jeśli tylko świadomie oddamy je Bogu za dusze, są wielką pomocą dla tych, którzy dopiero oczekują na zbawienie. I pamiętajmy też o jednym - pomagając duszom w czyśćcu, zjednujemy sobie przyjaciół w niebie. Święty Jan Maria Vianney powiedział kiedyś: “O gdyby wiedziano [...], jakie łaski można za ich wstawiennictwem uzyskać, nie byłyby tak bardzo opuszczone”. Niech słowa proboszcza z Ars będą więc dla nas zachętą do modlitwy za dusze czyśćcowe.

poniedziałek, 21 grudnia 2015

15 obietnic Maryi dla odmawiających różaniec

Według legendy modlitwę różańcową otrzymał od Maryi św. Dominik Guzman. Modlitwa ukształtowała się w pełni w 1569 roku i została zatwierdzona przez papieża Piusa V. W 1464 roku bł. Alanus de la Roche miał widzenie, w którym Maryja poleciła mu propagować różaniec i przekazała 15 obietnic dla odmawiających.

Oto one:

1. Wszyscy, którzy wiernie mi służyć będą odmawiając różaniec święty otrzymają pewną szczególną łaskę.
2. Wszystkim odmawiającym pobożnie mój różaniec przyrzekam moją szczególniejszą opiekę i wielkie łaski.
3. Różaniec będzie najpotężniejszą bronią przeciw piekłu, wyniszczy pożądliwości, usunie grzechy, wytępi herezje.
4. Cnoty i święte czyny zakwitną - najobfitsze zmiłowanie uzyska dla dusz od Boga; serca ludzkie odwróci od próżnej miłości świata, a pociągnie do miłości Boga i podniesie je do pragnienia rzeczy wiecznych; o, ileż dusz uświęci ta modlitwa.
5. Dusza, która poleca mi się przez różaniec - nie zginie.
6. Ktokolwiek odmawiać będzie pobożnie różaniec święty, rozważając równocześnie tajemnice święte nie dozna nieszczęść, nie doświadczy gniewu bożego, nie umrze nagłą śmiercią; nawróci się, jeśli jest grzesznikiem, jeśli zaś sprawiedliwym - wytrwa w łasce i osiągnie życie wieczne.
7. Prawdziwi czciciele mego różańca nie umrą bez sakramentów świętych.
8. Chcę, aby odmawiający mój różaniec, mieli w życiu i przy śmierci światło i pełnię łask, aby w życiu i przy śmierci uczestniczyli w zasługach świętych.
9. Codziennie uwalniam z czyśćca dusze, które mnie czciły modlitwą różańcową.
10. Prawdziwi synowie mego różańca osiągną wielką chwałę w niebie.
11. O cokolwiek przez różaniec prosić będziesz - otrzymasz.
12. Rozszerzającym mój różaniec przybędę z pomocą w każdej potrzebie.
13. Uzyskałam u syna mojego, aby wpisani do bractwa mojego różańca - mieli w życiu i przy śmierci za braci wszystkich mieszkańców nieba.
14. Odmawiający mój różaniec są moimi dziećmi, a braćmi Jezusa Chrystusa, Syna mojego jednorodzonego.
15. Nabożeństwo do mego różańca jest wielkim znakiem przeznaczenia do nieba.

niedziela, 20 grudnia 2015

Modlitwa do św. Rity - patronki spraw trudnych i beznadziejnych

Dodaj napis
Święta Rito, Patronko spraw trudnych,

Orędowniczko w sytuacjach beznadziejnych,

cudna gwiazdo świętego Kościoła naszego,

zwierciadło cierpliwości, pogromicielko szatanów,

lekarko chorych, pociecho strapionych,

wzorze prawdziwej świętości,

ukochana Oblubienico Chrystusa Pana, naznaczona cierniem z korony Ukrzyżowanego.

Z głębi serca czczę Ciebie i zarazem błagam, módl się za mną, o uległość woli Bożej we wszystkich przeciwnościach mojego życia. Przybądź mi z pomocą, o święta Rito i spraw, abym doznał/a skutków Twej opieki, by modlitwy moje u tronu Bożego stały się skuteczne.

Wyproś mi wzmocnienie wiary, nadziei i miłości, szczerego dziecięcego nabożeństwa do Matki Bożej oraz łaskę (proszę wymienić prośbę)

I spraw, abym zwyciężywszy wszelkie przeszkody i pokusy, mógł/mogła dojść kiedyś do nieba i tam Ci dziękować i wiecznie cieszyć się towarzystwem Ojca, Syna i Ducha świętego.

Amen

sobota, 19 grudnia 2015

Modlitwa za Ojczyznę ks. Jerzego Popiełuszki

Wszechmocny Boże, Ojców naszych Panie!
Pochylamy pokornie nasze głowy, by prosić o siłę wytrwania i mądrość w tworzeniu jedności,
by prosić o Twoje błogosławieństwo.
Wszystkich polecamy Twojej szczególnej opiece, Twojej mocy uzdrawiającej ludzkie serca.
Chcemy wszystkim naszym winowajcom przebaczyć, jak Ty przebaczasz nam nasze winy.
I zbaw od złego nas wszystkich. Wysłuchaj, Panie, prośby ludu swego.
Amen.

środa, 16 grudnia 2015

Wskrzeszeni. Udokumentowana historia czterystu przywróceń do życia - o. Albert J. Hebert SM

Udokumentowana historia czterystu przywróceń do życia

Kiedy wszyscy stanęli przed bramą klasztorną, święty ukląkł obok martwego ciała dziecka i pochylił się nad nim, po czym wstał i uniósł ręce w modlitwie: „Panie mój, nie zważaj na grzechy moje, lecz na wiarę tego człowieka, który błaga, by dane mu było znów zobaczyć syna żywego (…)”. Ledwo wypowiedział te słowa, a chłopiec zaczął dawać oznaki życia i zadrżał

Fragment książki

Wskrzeszajcie zmarłych – polecił Chrystus, posyłając Apostołów w wielką misję ewangelizacji świata. Jednak cudowny dar przywracania do życia otrzymało nie tylko Dwunastu. Święci Bernard z Clairvaux, Antoni Padewski, biskup Stanisław, Katarzyna Sieneńska czy Andrzej Bobola – na przestrzeni wieków Bóg poprzez ich czyny potwierdzał, że jest władcą życia i śmierci. W tej książce znajdziesz prawdziwe historie opowiadające o najwspanialszych i najbardziej niezwykłych cudach, jakie miały miejsce w historii Kościoła. To dowody wielkiego heroizmu świętych, ale także wiary zwykłych ludzi, których żarliwe modlitwy poruszyły pełne miłości serce Boga.

o. Albert Hebert – marianin, wieloletni proboszcz i nauczyciel. Przez lata swojej posługi zajmował się mistycznymi doświadczeniami oraz cudami, jakie zostały dokonane w Kościele.

Autor: o. Albert J. Hebert SM
Tytuł: Wskrzeszeni. Udokumentowana historia czterystu przywróceń do życia
Wydawca: Wydawnictwo Esprit
Liczba stron: 432
Rok wydania: 2015

Modlitwa do Świętego Michała Archanioła papieża Leona XIII




Święty Michale Archaniele, 
wspomagaj nas w walce, 
a przeciw niegodziwości 
i zasadzkom złego ducha 
bądź naszą obroną. 
Oby go Bóg pogromić raczył, 
pokornie o to prosimy, 
a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, 
szatana i inne duchy złe, 
które na zgubę dusz ludzkich 
po tym świecie krążą, 
mocą Bożą strąć do piekła. 
Amen.

Modlitwa ułożona przez papieża Leona XIII po przeżyciu mistycznym w dniu 13 października 1884. Bardzo skuteczna modlitwa o ochronę przed złem. 

wtorek, 15 grudnia 2015

Modlitwa o siedem darów Ducha Świętego

Duchu Przenajświętszy, racz mi udzielić daru mądrości, abym zawsze umiejętnie rozróżniał dobro od zła i nigdy dóbr tego świata nie przedkładał nad dobro wieczne; 

daj mi dar rozumu, abym poznał prawdy objawione na ile tylko jest to możliwe dla nieudolności ludzkiej; 

daj mi dar umiejętności, abym wszystko odnosił do Boga, a gardził marnościami tego świata; daj mi dar rady, abym ostrożnie postępował wśród niebezpieczeństw życia doczesnego i spełniał wolę Bożą; 

daj mi dar męstwa, abym przezwyciężał pokusy nieprzyjaciela i znosił prześladowania, na które mógłbym być wystawiony; 

daj mi dar pobożności, abym się rozmiłował w rozmyślaniu, w modlitwie i w tym wszystkim, co się odnosi do służby Bożej; 

daj mi dar bojaźni Bożej, abym bał się Ciebie obrazić jedynie dla miłości Twojej. 

Do tych wszystkich darów, o Duchu Święty dodaj mi dar pokuty, abym grzechy swoje opłakiwał, i dar umartwienia, abym zadośćuczynił Boskiej sprawiedliwości. 

Napełnij Duchu Święty serce moje Boską miłością i łaską wytrwania, abym żył po chrześcijańsku i umarł śmiercią świątobliwą. Amen.

Prośby o łaski Ducha Świętego (modlitwa św. Augustyna)

O najdobrotliwszy, najłaskawszy i najsłodszy Duchu Święty, Boże, jedyna i prawdziwa radości mojej duszy; pozdrawiam Cię, czczę i błogosławię w pokorze serca. Błagam Cię jako najłaskawszego Boga i Pana mego i najhojniejszego Szafarza łask Bożych. 
 O, pełen miłości Duchu Święty, serce moje wzdycha do Ciebie i pragnie Cię moja dusza, abyś jej udzielił swych łask i użyźnił miłością. Przyjdź do mnie i uczyń w mym sercu godne dla Siebie mieszkanie. Wysłuchaj mnie, Duchu Święty, i ześlij mi swą łaskę, abym zaczął poprawiać moje grzeszne życie i odtąd służył Ci pilniej, lepiej i gorliwiej. 
 Znasz, o najdobrotliwszy Duchu Święty, moją słabość i wiesz lepiej, niż ja, jak jestem nędzny. Bez Ciebie jestem niczym, bez Ciebie nic nie mogę, bez Ciebie nic nie mam. Gdy upadnę - nie mogę powstać; gdy jestem w smutku - nie mogę się pocieszyć i nie mogę stawić oporu pokusom. Lecz przez Ciebie i z Tobą mogę wszystko. Przeto wzdycham serdecznie i wołam do Ciebie ze łzami: Przyjdź, o Duchu Święty, pełen łaskawości Pocieszycielu, nawiedź mnie i zostań ze mną na zawsze.
 Serce moje jest nieczyste - lecz Ty możesz je oczyścić; jest pełne złości - lecz Ty możesz je uczynić dobrym; jest twarde - lecz Ty możesz je zmiękczyć; jest ubogie - lecz Ty możesz je wzbogacić; jest słabe - lecz Ty możesz je wzmocnić i uleczyć; jest suche - Ty możesz je zwilżyć rosą swej łaski i użyźnić. Pociągnij moje serce całkowicie do Siebie, oderwij od wszystkiego, co ziemskie i stworzone, a napełnij je Twymi darami. A więc przyjdź, Duchu Najświętszy, serce moje pragnie i pożąda Ciebie. 
 Przyjdź, słodki Gościu mej duszy, która tęskni za Tobą. Przyjdź, Duchu Pocieszycielu, gdyż serce moje jest niespokojne, dopóki Ciebie nie posiądzie. Najłaskawszy Duchu Święty, nie ustanę prosić, aż przyjdziesz; nie przestanę przyzywać, dopóki nie stanę się innym. O Duchu Święty, uświęć mnie; o Duchu czystości, oczyść mnie; o Duchu zbawienia, zbaw mnie; o Duchu najmożniejszy, wzbogać mnie; o Duchu gorejący miłością, zapal moje serce. O pełen łaskawości Duchu Święty, obdarz mnie swymi łaskami. O Duchu Pocieszycielu, pociesz mnie; o Duchu Święty użyźniający serca ludzkie, użyźnij moje serce. O Duchu szczęśliwości, uczyń mnie szczęśliwym, a będę Cię wiecznie chwalił, dziękował i miłował całym sercem. Amen.
 Duchu Przenajświętszy, Pocieszycielu strapionych, przeniknij moje serce i roztocz w nim swe jasne światło Wylej Twą rosę niebieską na tę ziemię niepłodną, aby się skończyła jej nieurodzajność. Spuść iskrę Twej miłości aż do przybytku mej duszy, aby tam roznieciła ogień, który by pochłonął wszystkie słabości, niedbalstwa i niedoskonałości moje. Przyjdź więc, o przyjdź, słodki Pocieszycielu dusz strapionych, Ucieczko w niebezpieczeństwach i Opiekunie w strapieniach! 
 Przyjdź, o Ty, który dusze obmywasz z ich plam i który leczysz ich rany. Przyjdź, siło słabych; przyjdź, Ojcze sierot, nadziejo nieszczęśliwych i skarbie wszystkich ubogich. Przyjdź, o Duchu Święty, przyjdź, gwiazdo żeglarzy i bezpieczny porcie rozbitków, i racz mieć litość nade mną! Uczyń ma duszę prostą, kochającą i wierną. Spraw, bym zachowując na ziemi czyste serce, zasłużył oglądać Cię i cieszyć się Tobą na wieki w niebie. Amen.

Zakazany Bóg - Gabriel Campo Villegas

Jak wielka może być nienawiść do wiary? Jak rodzi się antyreligijny obłęd? Do czego zdolni są ci, którzy mu ulegli? Jak wielka jest miłość, która pozwala przebaczyć oprawcom? Jak dojrzewa się do męczeństwa, by uznać je za dar? Kim są ci, którzy mieli siłę oddać życie za wiarę? 

Podczas wojny domowej w Hiszpanii w latach 1936-1939 zniszczono i splądrowano 2 000 kościołów, zakazano praktyk religijnych i dokonano rzezi na katolikach. Bestialsko zamordowano 8 000 duchownych. Każdego dnia tej barbarzyńskiej rzezi hiszpańska ziemia pokrywała się krwią męczenników. 

Zakazany Bóg opowiada historię 51 błogosławionych męczenników z Barbastro, księży i kleryków, którym przyszło oddać życie za wiarę. Wszyscy mieli wybór. Mogli porzucić kapłaństwo, wyrzec się Chrystusa i uratować życie. Ich cudem ocalałe notatki z więzienia, napisane niedługo przed egzekucją, są jednymi z najpiękniejszych świadectw wiary w dziejach chrześcijaństwa. 

Książka Zakazany Bóg stała się kanwą głośnego filmu o tym samym tytule, który polscy widzowie mogą oglądać w kinach od 6 listopada.

Autor: Gabriel Campo Villegas
Tytuł: Zakazany Bóg
Wydawca: Wydawnictwo Rafael
Liczba stron: 384
Rok wydania: 2015

wtorek, 8 grudnia 2015

Franciszek dla mężczyzn. Co ma do powiedzenia święty z Asyżu - Markus Hofer

Książka o Franciszku jako mężczyźnie, a nie jako świętym, którym przecież jest. Książka dla mężczyzn, którzy chcą lepiej zrozumieć siebie samych, a także dla kobiet ciekawych tajników męskiej duszy. 

„Biedaczyna z Asyżu bywał pochopny w swoich sądach, bezlitosny, apodyktyczny, małostkowy, wykazywał liczne sprzeczności i miał niezwykle rozbudowane «ego». Do swojego ojca odnosił się jak nastolatek, który uważa, ze zjadł wszystkie rozumy; współbraci traktował jak dzieci, a Klarę – jak gdyby wciąż próbowała go uwieść”
O. Richard Rohr OFM, Albuquerque, Nowy Meksyk 

Święty z Asyżu mówi nam, jak zintegrować mrok, który jest w nas, jak pojednać się z nim i przemienić w nowe światło; jak godzić w sobie cząstkę Boską i ludzką; jak utrzymać różne elementy swojej osobowości w równowadze tak, by zdobyć nową jakość życia.

Autor: Markus Hofer
Tytuł: Franciszek dla mężczyzn. Co ma do powiedzenia święty z Asyżu
Wydawca: Wydawnictwo Święty Wojciech
Liczba stron: 164
Rok wydania: 2015

piątek, 4 grudnia 2015

Wielka Księga Objawień Najświętszej Maryi Panny w Polsce - Adam Walczyk

Jedyna w swoim rodzaju albumowa publikacja przedstawiająca w porządku historycznym wszystkie udokumentowane objawienia Matki Bożej w Polsce.

W bogato ilustrowanym dziele przedstawiono osoby, którym dana została łaska prywatnych objawień Matki Bożej oraz zaprezentowano sanktuaria maryjne istniejące na terenach należących dziś do naszego kraju oraz na Kresach. Zamieszczono tu wspaniałe, barwne ilustracje cudownych obrazów, figur, kościołów i sanktuariów Matki Bożej.

Autor: Adam Walczyk
Tytuł: Wielka Księga Objawień Najświętszej Maryi Panny w Polsce
Wydawca: Wydawnictwo AA
Oprawa: twarda
Liczba stron: 272
Rok wydania: 2015

Żyć jak Jezus. Jak doświadczyć uzdrowienia i odnaleźć sens życia - o. Piotr Różański SP

Czy chcesz, żeby twoje życie miało sens? 
Czy chcesz czuć w sercu pokój i radość z tego, co robisz?
Czy chcesz zostać uwolniony od fizycznych i duchowych dolegliwości, które cię trapią i nie pozwalają żyć pełnią życia?
Jeśli twoja szczera odpowiedź na te pytania jest pozytywna, ta książka jest skierowana właśnie do Ciebie.O. Piotr pokazuje w niej, że wszystko to możesz osiągnąć, jeśli naprawdę zaufasz Temu, który jako jedyny ma słowa życia wiecznego. Tylko on może uleczyć nasze najgłębsze rany, choroby naszego ciała i duszy. Jedynie poddanie się Jego kierownictwu gwarantuje, że swojego życia nie zmarnujemy, że nie spędzimy go na pogoni za ulotnymi namiastkami szczęścia, które podsuwa nam świat. 

Ta książka to duchowy przewodnik dla tych, którzy poszukują drogi do autentycznego, pełnego sensu, pokoju i radości życia. Oprócz cennych wskazówek, inspirujących przykładów i wnikliwych rozważań o. Piotra, znaleźć w niej można również świadectwa uczestników jego rekolekcji. 

Jeżeli żądamy od Pana Boga cudu uzdrowienia, a nie mamy zamiaru się nawracać, to tracimy czas. Człowiek, który się nawraca, nawet nie prosząc o łaskę uzdrowienia, zostaje uzdrowiony przez przyjęcie Bożej Ewangelii, zmianę dotychczasowego postępowania. Bóg potwierdza to znakiem oczyszczenia, wewnętrznego uzdrowienia, który bardzo często jest związany właśnie z uzdrowieniem fizycznym. Gdy modlę się, proszę o wszystko, ale czy naprawdę wierzę, że Bóg może do mnie przemówić, że może mnie uzdrowić? Czy ja naprawdę wierzę, że nie muszę grzeszyć? [fragment książki]

O. Piotr Różański SP (pijar) jest katechetą, wychowawcą i duszpasterzem związanym z Odnową w Duchu Świętym. Posługuje modlitwą wstawienniczą o uzdrowienie i uwolnienie. Jest autorem książki Jezus chce Cię uzdrowić. Stale współpracuje z Centrum Wiara i Kultura w Hebdowie, gdzie prowadzi rekolekcje charyzmatyczne.

Autor: o. Piotr Różański SP
Tytuł: Żyć jak Jezus. Jak doświadczyć uzdrowienia i odnaleźć sens życia
Wydawca: Wydawnictwo eSPe
Oprawa: miękka
Liczba stron: 164
Rok wydania: 2015


Jak owocnie uczestniczyć we Mszy Świętej - ks. Piotr Śliżewski

Msza Święta powinna znajdować się w centrum naszej wiary. Niestety, wielu z nas ma problem z pełnym, świadomym uczestnictwem w Eucharystii. Wiele jej elementów jest dla nas niezrozumiałych i niejasnych. Nie ułatwia nam sprawy język liturgii, który ze swej natury jest daleki od języka, jakim posługujemy się na co dzień.

Lekarstwem na takie problemy ma być właśnie ta książka. Jej autor próbuje przybliżyć nam znaczenia, jakie kryją się za poszczególnymi gestami, symbolami i słowami wypowiadanymi podczas Mszy Świętej. Posługuje się przy tym potocznym językiem, pełnym pomysłowych porównań i odwołań do doświadczenia czytelnika. Jego książka stanowi doskonały przewodnik dla każdego, kto chciałby zobaczyć, jak ogromnym cudem oraz niesamowitym darem jest Eucharystia. Jej lektura pozwoli nam w pełni skorzystać z tego daru i pomoże w tym, aby przynosił on prawdziwe duchowe owoce w naszym życiu. 

„Czy rozumiesz, w czym uczestniczysz?” – można by zapytać katolików chodzących na niedzielną Mszę Świętą. Wielu mogłoby odpowiedzieć słowami biblijnego Etiopa: „Jak mogę zrozumieć, skoro nikt mi nie wyjaśnił?”. Tak jak potrzebujemy inicjacji do lektury Słowa Bożego, tak potrzebujemy również inicjacji do uczestnictwa w Eucharystii. Nieocenioną pomocą do takiej inicjacji jest kompetentny, a przy tym prosto i przystępnie napisany komentarz. Taką właśnie pozycją jest książka ks. Piotra Śliżewskiego. Niech jej lektura służy wszystkim Czytelnikom pomocą w odkrywaniu niezgłębionych bogactw misterium Chrystusa, które celebrujemy w Eucharystii.
Ks. Maciej Zachara MIC

Ks. Piotr Śliżewski – założyciel portalu ewangelizuj.pl. Pomysłodawca sklepu z gadżetami chrześcijańskimi koszulki.ewangelizuj.pl. Prowadzi kanał na YouTubie, na którym komentuje Słowo Boże (Ewangeliczna Kropka), odpowiada na pytania internautów (Wykrywacz detali) oraz tłumaczy prostym językiem trudne definicje teologiczne (Translator teologiczny).

Autor: ks. Piotr Śliżewski
Tytuł: Jak owocnie uczestniczyć we Mszy Świętej
Wydawca: Wydawnictwo eSPe
Oprawa: miękka
Liczba stron: 187
Rok wydania: 2015

Pierwsze tysiąc lat. Historia chrześcijaństwa - Robert Louis Wilken


W 2016 roku obchodzimy w Polsce 1050 rocznicę Chrztu Polski, wydarzenie, które na trwale zmieniło dzieje naszego narodu. Warto uświadomić sobie, że miało ono miejsce jeszcze w pierwszym tysiącleciu chrześcijaństwa, w okresie, w którym kształtowały się zasadnicze wierzenia Kościoła, jego liturgia, organizacja i misja. Chrześcijaństwo nie pojawiło się od razu w dojrzałej postaci, a relacja na temat jego początków wymaga szerszego spojrzenia. Dokonuje tego Robert L. Wilken, profesor biblistyki i wybitny historyk Kościoła. Jego książka ukazuje pasjonujący czas kształtowania się Kościoła, od Jezusa po rok 1000, kiedy to wyłoniło się chrześcijaństwo w postaci, która przetrwała kolejne stulecia.

Autor: Robert Louis Wilken
Tytuł: Pierwsze tysiąc lat. Historia chrześcijaństwa
Wydawca: Wydawnictwo M
Oprawa: twarda
Liczba stron: 432
Rok wydania: 2015